Megosztás:

FIGYELEM! A fórum még koránt sem érte el végleges állapotát, vannak még bizonyos funkciók, melyek nem működnek. Folyamatosan dolgozunk azon, hogy ezek is elkészüljenek.

FIGYELEM! Az első dolgod az legyen, olvasd el a Moderálási alapelvek és a fórum használata témát, amit elérhetsz ezen a linken.

Különösen fontos, hogy elolvasd el a Regisztráció után "Nickname" megváltoztatása bejegyzést!

Dracula minisorozat – BBC, 2020  

RSS

Látta már valaki közületek Bram Stoker klasszikus rémregényének legutóbbi,  január 4-én debütált filmváltozatát? Ha igen, kíváncsi lennék a véleményetekre!
Erre a háromrészes BBC sorozatra gondolok.
Én mindenképpen kíváncsi vagyok rá, mert alapvetően kedvelem a regényt és a filmfeldolgozások között is vannak, amelyek tetszenek – és persze olyanok is, amelyek nem. Ez a sorozat – amennyire tudom – hűen követi Stoker művét és ragaszkodik az eredeti történethez. Még nem olvastam kritikákat, de számomra már az is szimpatikus, hogy nem erőltették át mai korba a cselekményt, hanem meghagyták a viktoriánus környezetet és díszleteket. Ha hétvégén sikerül megnéznem és más is látta már, jól kibeszélhetjük a sorozatot – esetleges spoilerek* nélkül persze.

*Gondolok itt arra, hátha mégis eltér itt-ott a valószínűleg mindenki által ismert cselekmény, amely eltéréseket a készítők esetleg meglepetésnek szántak...

„Semmi sem tölt el nagyobb csodálattal, mint az, ha valami ellene szegül a természet törvényeinek, ha valami megmagyarázhatatlan hirtelen megbolygatja jól berendezett, megszokott kis világunkat.” – H. P. Lovecraft

Idéz
Közzétéve : 08/01/2020 9:00 de.
T.J.
 T.J.
Kultista Nagymester

Huhh, még nem láttam, de nagyon tervbe van véve. Imádom a BBC minisorozatait, eddig egyikben sem csalódtam. Külön tetszik, hogy szinte mindig hűek maradnak az eredeti történethez, nem nagyon variálnak, nem művészi agymenéssé konvertálják a klasszikus műveket.

Köszi az emlékeztetőt.

VálaszIdéz
Közzétéve : 08/01/2020 9:04 de.
T.J.
 T.J.
Kultista Nagymester

Na jó, ezzel kilóra meg is vettek!

http://kreativ.hu/cikk/csak_ejjel_fedik_fel_valodi_uzenetuket_a_dracula_kulteri_plakatjai

VálaszIdéz
Közzétéve : 08/01/2020 1:14 du.
T.J.
 T.J.
Kultista Nagymester

Jó hát az eredetihez való hűséget buktam csúnyán. Szóval ez egy Drakula történet, nem a Drakula történet. Az első rész után olyan közepes, nem fogott meg, de rosszabb is lehetett volna. Viszont Drakula humora talál rendesen. 😀 Azonban a csatolt kép miatt, ami egy képernyőmentes az első részből, jár a piros pont. Egy az egyben a Cristopher Lee által alakított Count Dracula.

A hozzászólás módosítva: 2 hét telt el , T.J.
VálaszIdéz
Közzétéve : 08/01/2020 3:24 du.
Közzétette:: @tj

Szóval ez egy Drakula történet, nem a Drakula történet. Az első rész után olyan közepes, nem fogott meg, de rosszabb is lehetett volna. Viszont Drakula humora talál rendesen. 😀 Azonban a csatolt kép miatt, ami egy képernyőmentes az első részből, jár a piros pont. Egy az egyben a Cristopher Lee által alakított Count Dracula.

Affene... Valamiért komolyan azt hittem, végre születik egy olyan feldolgozás, ahol tényleg ragaszkodnak Stoker történetéhez – nem csak a film címe elé odaboggyesztett „Bram Stoker's” jelzőt vetik be, mint tette azt Coppola 1992-ben (azt a filmet nagyon nem szeretem).
A Cinemassacre (és az Angry Video Game Nerd) youtube csatornát üzemeltető James Rolfe tavaly csinált egy összehasonlító videót, ahol a legismertebb és legnépszerűbb Dracula filmeket hasonlította össze az alapján, mennyire maradtak hűek az eredeti regényhez. A videó végén ő is csodálkozásának adott hangot, hogy eddig senki nem vette a fáradságot, hogy ne variálja át a szereplők neveit, egyes történéseket, egyes esetekben akár a könyv fontos kulcsmomentumait. A videó itt megntekinthető.
Így sajnos már kevésbé érdekel a sorozat, de azért meg fogom nézni. Valamikor.

A hozzászólás módosítva: 2 hét telt el , Mister Noyes

„Semmi sem tölt el nagyobb csodálattal, mint az, ha valami ellene szegül a természet törvényeinek, ha valami megmagyarázhatatlan hirtelen megbolygatja jól berendezett, megszokott kis világunkat.” – H. P. Lovecraft

VálaszIdéz
Közzétéve : 08/01/2020 4:27 du.
T.J.
 T.J.
Kultista Nagymester
Közzétette:: @mr-noyes
Így sajnos már kevésbé érdekel a sorozat, de azért meg fogom nézni. Valamikor.

Messze, nagyon nagyon messze kerüld el. A végére csak sikerült sárba taposniuk Bram Stoker örökségét és még le is pisálni a sírját egyben. Nevetséges, hogy ezt így valaki tényleg komolyan gondolta.

VálaszIdéz
Közzétéve : 08/01/2020 10:22 du.

@tj

😯 Hűha ennyire pocsék lett? Sajnálom a dolgot, mert valamiért tényleg azt hittem, ezúttal sikerül megfilmesíteni a regényt, nem pedig átértelmezni, kiherélni, „korszerűsíteni”... Régóta tervezem, hogy megnézem az 1977-es, Count Dracula című BBC verziót Louis Jourdan főszereplésével. Lehet, hogy inkább arra kerítek sort a hétvégén.

A hozzászólás módosítva: 2 hét telt el , Mister Noyes

VálaszIdéz
Közzétéve : 09/01/2020 4:08 de.
T.J.
 T.J.
Kultista Nagymester

átértelmezni, kiherélni, „korszerűsíteni”

Egészen konkrétan ez történt, és ebben a sorrendben. Az elejétől a végégig megy le a színvonal, a harmadik részt szinte átpörgettem.

Spoiler
Erős spoilerek jönnek, ez el fogja venni a kedvedet

Az első rész még tetszett is. Van Hellsing a modern kor elvárásainak megfelelően Agatha Van Hellsing, azonban az ő karaktere tök rendben van. Hozza azt a kis hóbortos tudósszerű alakot, de nem idióta, semmi túlzás. Dracula is rendben van. Jó a színész (bocs, most nem keresem ki a nevét), első blikkre hasonlít Lugosira és amit linkeltem képet Lee-re. Vannak benne tök jó izgalmas jelenetek is, egészen horrorszerű.

A második résznél már nagyon elmegy a történet. a Demeteren játszódik, a hajón, amin utaznak Angliába. De ez már egy nyomozós rész, ki lehet a gyilkos. Egészen elképesztően nevetséges jelenetekkel, karakterekkel és pocsék színészekkel. De ez még mindig elmehetne egy Drakula filmnek... Amíg el nem érünk a végégig. Amikor is, kiderül hogy a hajó felrobbanása után, Drakula 123 évig Anglia partjaitól nem olyan messze a tengerben aludt. Kimászik a vízből, nézi a partot és egyszer csak egy helikopter reflektora világítja meg. Na itt mondtam, hogy faszom.

A harmadik rész napjainkban játszódik, csenevész karakterek, pocsék színészek, ratyi történet... Na és hogyan győzik le Drakulát? Nem ám levágják a fejét, ahogyan ezt kellene. Túrót. Agatha Van Hellsing leszármazottja Zoe Van Hellsing rákos, és az ő véréből hörpöl, és a rákos vér méreg Drakula számára. Nah? Ezt kapd ki! Vicc baszki az egész.

Pedig tök jó lehetett volna. Az első rész hozta is a történethez illő hangulatot, komorságot... Ehh, többet szót sem érdemel az egész.

A hozzászólás módosítva: 2 hét telt el , T.J.
VálaszIdéz
Közzétéve : 09/01/2020 5:14 de.

@tj

Igazad volt, ez tényleg véglegesen kiirtotta az érdeklődésemet.
Egyébként nem mindig van bajom azzal, ha itt-ott módosítják Drakula történetét. A Hammer Drakula filmjeit szeretem (igaz, a Scars od Draculát, Dracula AD1972-t és a Satanic Rites of Draculát még nem láttam), márpedig az 1958-as kivételével azoknak semmi köze Stoker történetéhez. A filmek címe is ehhez igazodott: Taste the Blood of Dracula, Dracula Has Risen from the Grave, Dracula: Prince of Darkness – mindben utaltak arra, hogy ez valami „más”, valami „több”. Persze ott van bennük Christopher Lee, aki nagyszerű a szerepében. Azt is megértem, ha a regény és a film formanyelve miatt bele kell nyúlni a történetbe és módosítani kell néhol. De amikor „Dracula” címen valami teljesen új történetet izzadnak ki magukból az alkotók, azt nem tudom díjazni.

(@tj, át lehetne nevezni a topicot valami általánosabb névre, hogy az összes Drakula filmet kibeszélhessük benne? Pl. „Drakula filmek”, vagy ilyesmi?)

VálaszIdéz
Közzétéve : 09/01/2020 6:28 de.
T.J. kedvel
T.J.
 T.J.
Kultista Nagymester

@mr-noyes

Ezek nekem mindig agymenések. Értem én, hogy hát módosítani kell, meg alkalmazkodni a mai kor elvárásaihoz, de ez akkor is elkeserítő. Ráadásul ez a sorozat még azon felül is egy nagy kalap kakedli lett, hogy meggyalázta az eredeti történetet.

Spoiler
Elképesztő, hogy az idióta, ötlettelen, tipizált karakterek még mindig nem koptak ki. Van egy jelenet, ahol a titkos alapítvány egyik női tagja, kamerát tart a kezében. Na ő az a karakter, a geek, techguru, aki minden sorozatban ugyan úgy néz ki. Narancssárga haj, ami kilóg az éjszakai bevetés során a a hanyagul hordott fekete sapka alól. De még sorolhatnám.

Olyan elképesztő baromságokkal, idióta hülyeségekkel szórták tele a sorozatot, pontosabban a kivezetését, hogy égnek áll a hajad.

Spoiler
Ahogy írtam már, Drakula úgy hal meg, hogy rákos nő vérét issza, mert az neki méreg. Rohadt 500 év alatt, egyetlen rákos emberrel, vagy bármilyen fertőzött emberrel nem találkozott?

Na mindegy is. Az említett Cristopher Lee filmet még nem néztem meg, csak egy szinkronos verziót találtam, de az meg olyan, hallani alatta az angol szöveget is. Valami félnarrációs megoldás, és nagyon idegesítő.

(u.i.: lett egy altéma Drakula, vámpírok és egyéb vérszívók névvel, ezt a témát is áthelyeztem oda)

VálaszIdéz
Közzétéve : 10/01/2020 8:42 de.
Claydemon
Jelölt

Tervbe volt véve nálam ez a sorozat, de most amit írtatok, azzal ki is húztam a listámról. A BBC-s sorozatokat én is szerettem eddig, lehet, hogy most valami változott náluk? A Világok harcát is megcsinálták mostanában, azt is beterveztem, de aztán olyan lesújtóan rossz kritikákat olvastam róla (ott is az volt állítólag az egyik baklövés, hogy megváltoztatták a sztorit), hogy inkább bele sem kezdtem.  

VálaszIdéz
Közzétéve : 10/01/2020 8:52 du.

Na mindegy is. Az említett Cristopher Lee filmet még nem néztem meg, csak egy szinkronos verziót találtam, de az meg olyan, hallani alatta az angol szöveget is. Valami félnarrációs megoldás, és nagyon idegesítő.

Christopher Lee az egyik – nem is, inkább a kedvenc színészem, ezért bevallottan elfogult vagyok. Emberileg is nagyon szimpatikus (volt) kollégájával, Peter Cushinggal együtt. Filmvásznon sokszor játszottak halálos ellenségeket, pedig valójában nagyon jó barátok voltak.
Az 1958-as Dracula (az Egyesül Államokban Horror of Dracula címen) számomra elsősorban Lee (Drakula gróf) és Cushing (Van Helsing) párosa, valamint a fantasztikusan látványos díszletek miatt emelkedik ki a Drakula feldolgozások közül. Ez volt az első színes Drakula film, a látványtervező és az operatőr pedig igyekezett maximálisan kiaknázni az új, korszerű lehetőségeket. A film már-már mesekönyvszerűen élénk színeket használ, a gróf kastélya pedig a kedvenc díszleteim között van. A történetbe sajnos itt is belepiszkáltak kicsit – szerintem fölöslegesen és indokolatlanul, ugyanakkor még megbocsátható mértékben.
Christopher Lee kiváló színész volt, Drakulájában leginkább az tetszik, hogy egyrészt látszólag tökéletes gentleman, másrészt amikor előtör belőle a fenevad, akkor remek és ijesztő vámpírrá válik.
A Hammer többi Drakula filmje már más tészta, de én azokat is szeretem. Egyértelműen az 1958-as film anyagi sikerén felbuzdulva forgatták őket, a fő motiváció pedig természetesen financiális volt. Ezekben már csak Drakula figuráját és a vámpírmítoszt használják Stoker regényéből, minden más hozzávaló – karakterek, helyszínek, történések – új elemként épült a franchise-ba. Ha szigorúan nézzük, az „igazi” Drakula rajongó ezekben sok kivetnivalót találhat, de szerintem ezekkel a filmekkel is érdemes megismerkedni (igaz, én sem láttam még mindet). Miért? Mert nagyszerű hangulatuk van. Mai szemmel persze már egyáltalán nem félelmetesek, de az atmoszféra tökéletes.  Továbbá a történetek is érdekek, és tartogatnak néhány olyan jeleneteket, amik könnyen beleégnek az ember agyába. No és persze ott van Christopher Lee, aki minden filmben hozza a formáját. (Pedig a Dracula: Prince of Darkness forgatókönyvét utálta, a főszerepet pedig csak és kizárólag azért vállalta el, mert a Hammer olyan keményen csődközelbe került, hogy csak egy újabb sikeres film menthette meg a bezárástól. Lee pedig lelkére vette volna, ha a stúdió alkalmazottai miatta váltak volna munkanélkülivé...) Ha egyszer nekiülsz ezeknek a filmeknek, talán jobb, ha úgy veszed, hogy ezek nem Drakula–, hanem vámpírfilmek, ahol a vámpír neve történetesen pont Drakula. 🙂  
Előbb-utóbb nagyon szeretnék farkasemberekkel, vámpírokkal, lelketlen hullarablókkal, kísértetekkel teli, romos kastélyokban és ködös temetőkben játszódó gótikus horror szerepjátékot mesélni, a fejemben lévő minta és inspiráció pedig nem más, mint a Hammer látványos horrorfilmjei.

VálaszIdéz
Közzétéve : 11/01/2020 11:35 de.
T.J.
 T.J.
Kultista Nagymester

Christopher Lee kiváló színész volt, Drakulájában leginkább az tetszik, hogy egyrészt látszólag tökéletes gentleman, másrészt amikor előtör belőle a fenevad, akkor remek és ijesztő vámpírrá válik.

Na igen szóval ez itt a lényeg. Hogy úgy személyesíti meg Drakulát, amilyen az valójában is a történetben volt. Nem egy viháncoló idióta, vagy egy riposztokkal gyilkoló stand-up bohóc (nyilvánvalóan mindig és mindenhol, hogy Leslie Nielsenre ezek nem vonatkoznak), vagy valami hősszerelmes, akinek megölték a múzsáját. Tömény gonoszság. Kész. Ennyi. Nincs mit ezen variálni. Unalmas, hát majd akkor lesz unalmas Ha egyszer valaki végre tényleg filmre viszi Drakula valódi lényegét.

Az említett Hammer filmekből nincs egy lista, mit és hol ( 😀 )keressen az ember esetleg?

VálaszIdéz
Közzétéve : 12/01/2020 9:36 de.

Az említett Hammer filmekből nincs egy lista, mit és hol ( 😀 )keressen az ember esetleg?

Az IMDb oldalán van egy felsorolás a Hammer Drakula-filmjeiről. (Ezek közül a Brides of Draculában és a Van Helsing and the 7 Golden Vampires-ben nem szerepel Christopher Lee. Én a Scars of Draculáig láttam a filmeket, az AD1972-t és a Satanic Rites of Draculát már nem merem megnézni – és nem azért, mert félek a vámpíroktól 🤣. A 7 Golden Vampires-re se tudom rávenni magam, ott már a távol-keleti kung-fu filmekkel „fűszerezték” a vámpírmítoszt...)

Ezek közül csak az első (1958-as) film tekinthető az eredeti Stoker regény feldolgozásának. Vannak ugyan hibái, de személy szerint nagyon szeretem – fentebb említett okok miatt.

A filmek közül sajnos csak kettő jelent meg Magyarországon DVD-n: a Dracula has Risen from the Grave (1968) itthon a Drakula feltámad sírjából címet kapta. A másik a Taste the Blood of Dracula (1970), vagyis a Drakula vérének íze. Sajnos a DVD-k már nem kaphatók, talán a Vaterát érdemes figyelni, hátha felbukkan... Úgy tudom, ezeken a kiadásokon nincs magyar szinkron, csak felirat.

A többi filmhez – legjobb tudomásom szerint – nem létezik se felirat, se szinkron. Angol nyelvű verzióhoz viszonylag könnyen hozzájuthat az ember, ha bepötyögi a Google keresőjébe. (Amazon, eBay, ilyenekre gondolok 🤣 ) Persze ezekhez nincs magyar felirat, de én gyatra angol tudással is megértettem őket – talán azért, mert igazi brit angol nyelven, jól artikulálva beszélnek a színészek, ráadásul a történetek sincsenek túlbonyolítva.

A Hammer másik vámpíros sorozata, amit szeretek, Joseph Sheridan LeFanu Carmilláját veszi alapul – persze itt is szabadon értelmezték az alapművet. A Karnstein trilógia filmjei: The Vampire Lovers (1970), Lust for a Vampire (1971) és Twins of Evil (1971). Én ugyan ezeket a filmeket is szeretem, de tökéletesen megértem, ha valaki nem osztja véleményemet. (Az viszont tagadhatatlan, hogy csodaszép színésznők szerepelnek minden Hammer filmben, így ezekben is. 😊 )

A hozzászólás módosítva: 1 hét telt el , Mister Noyes

VálaszIdéz
Közzétéve : 13/01/2020 10:30 de.
Megosztás:
Scroll to top

Kérem Bejelentkezés vagy Regisztráció